main


ROK SZKOLNY: 2014/2015, strona 1


Konkurs - „Sprawny w zawodzie – bezpieczny w pracy”

Kolejny raz w naszej szkol odbył się konkurs „Sprawny w zawodzie – bezpieczny w pracy” kucharz i z zakresu bhp. Konkurs polegał na wyłonieniu przedstawicieli, którzy będą reprezentowali nasza szkołę i OHP w Sieradzu na konkursie wojewódzkim.
Konkurs z zakresu bhp odbył się 17 marca 2015 roku. Naszą szkołę w dalszym etapie będą reprezentowali: Monika Bąk z klasy IIIa ZSZ i Bartłomiej Woliński z klasy IIIa.
Konkurs dla kucharza odbył się 31 marca 2015 roku w pracowni naszej szkoły. Uczniowie musieli zmierzyć się z 40 pytaniami z zakresu gastronomii. Następnie przystąpili do wykonania zadania praktycznego. W tym roku wykonali potrawkę z kurczaka z ryżem oraz galaretkę z kwaśnego mleka. Konkurencja była duża. Komisja konkursowa wyłoniła zespół w składzie Grzegorz Leśniewski i Mateusz Paś (obaj uczniowie z klasy III a ZSZ).
W komisji konkursowej były: Jolanta Pietrzak, Marta Chudecka i Marlena Woźniak. W konkursie z zakresu gastronomii prace uczniów oceniały również uczennice z III G technikum żywienia i usług gastronomicznych: Gabriela Podsiadła, Kinga Gotkowicz i Karolina Ludwiczak.
Kolejny etap konkursu 29 kwietnia 2015 roku w Dobieszkowie. Życzymy naszym uczniom dużo sukcesów.

Wywiadówka

13.04.2015 r. - Spotkanie z Rodzicami (wywiadówka) poniedziałek godzina 17:00. W tym dniu zostaną skrócone godziny lekcyjne.

Akcja Szkolnego Wolontariatu „Wrzuć korek w nasz worek”

16 marca zakończyła się zbiórka plastikowych korków zorganizowana przez Szkolny Wolontariat. Zakrętki zebrane w ramach akcji „Wrzuć korek w nasz worek” zostaną przekazane dla 5 –letniego Mateusza chorego na dziecięce porażenie mózgowe. W zbiórce wzięły udział 4 klasy – 1D, 3F, 3H i 4G oraz nauczyciele naszej szkoły. Zebraliśmy łącznie 23,5 kg. Wygrała klasa 3H, która dostarczyła 7 kg. Drugie miejsce zajęła klasa 3F (6 kg), a trzecie klasa 4G (5 kg). Zbiórkę koordynowały: Daria Lipa, Natalia Świniarska i Anna Tomczyk z klasy 4G. Dziękujemy za włączenie się w tę szlachetną akcję.

Spotkanie z panem Stanisławem Kosatką

W dniu 25.02.2015r. odbyło się w naszej szkole kolejne spotkanie zorganizowane przez Towarzystwo Wspierania Inicjatyw „Zamkowa 15”. Tym razem odwiedził nas znany i ceniony w Sieradzu pedagog - p. Stanisław Kosatka, obecnie pracujący w Publicznym Gimnazjum Gminy Sieradz. W spotkaniu uczestniczyły klasy IIH i IIIL oraz członkowie Szkolnego Wolontariatu. To właśnie z ich inicjatywy odbyło się to spotkanie – w ramach cyklu realizowanego od lat przez TWI „Zamkowa 15”: „Ludzie z pasją”. Pan Kosatka szybko nawiązał kontakt z młodzieżą naszej szkoły, rozmawiał z nią poruszając różne tematy, w interesujący sposób opowiadał o swojej codziennej pracy, o tym, jak pomaga ludziom zagubionym, mówił o dopalaczach i o narkotykach. Uczestnicy spotkania byli bardzo zadowoleni. Mamy nadzieję, że pan Kosatka pojawi się jeszcze w naszej szkole. TWI „Zamkowa 15” planuje kolejne spotkania.

Konkurs z zakresu gotowania

W dniu 3 marca 2015 roku OHP zorganizował w naszej szkole konkurs z zakresu gotowania dla klas IIa i III a kucharz. Uczniowie pod opieką Pani Jolanty Pietrzak i pani Marty Chudeckiej próbowali swoich sił w kuchni. Dla uczniów jest to próba przed egzaminem potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie w kwalifikacji T.6. Liczyła się inwencja twórcza uczniów. Otrzymali oni produkty i sami decydowali co z nich powstanie. Praca przebiegała sprawnie, szybko i zgodnie z zasadami HACCP.
Powstały dwa dania: krokiety z pieczarkami oraz makaron z sosem pieczarkowym. Wszystkie potrawy były bardzo smaczne.
W konkursie wzięli udział: Dominika Biskupska, Magdalena Ratajczyk, Marcin Berger, Mateusz Paś, Dawid Zając, Bartosz Woliński.

„Zdrowe jedzenie – mądre myślenie”

W dniu 2 marca 2015 roku w naszej szkole odbył się kolejny raz konkurs na temat racjonalnego odżywiania się pod hasłem przewodnim: „Zdrowe jedzenie – mądre myślenie”. W tym roku udział wzięło 19 uczniów kształcących się w zawodach gastronomicznych oraz 2 uczennice z klasy 1a sprzedawca. Celem konkursu było kształtowanie postawy prozdrowotnej i zdrowego stylu życia wśród młodzieży szkolnej. Poziom konkursu był wyrównany. Ostatecznie wyłoniono trzech zwycięzców:
I miejsce: Magdalena Parzybót klasa IVG
II miejsce: Magdalena Mituła klasa IIa
III miejsce: Karina Ciołek klasa IIIG.

Wszystkie trzy miejsca zostały nagrodzone upominkami i dyplomami. Konkurs był organizowany we współpracy z Ochotniczym Hufcem Pracy reprezentowanym przez Panią Jolantę Pietrzak. Naszą szkołę reprezentowała Pani Marlena Woźniak.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie również duże zainteresowanie konkursem.

Kiermasz ostatkowy

17 lutego 2015 r. odbył się Kiermasz ostatkowy zorganizowany przez TWI „Zamkowa 15” z inicjatywy Szkolnego Wolontariatu, podczas którego sprzedawano pączki, faworki i oponki przygotowane przez wolontariuszy z klasy 4G.

Prace „zagłębia” fotograficznego w PZS nr 2

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Sieradzu (ul. Zamkowa 15) na ścianie korytarza wiszą zdjęcia. Wykonały je trzy uczennice technikum w ramach zajęć koła multimedialnego MIT_205. Tajemniczy MIT to skrót od nazwy koła – Multimedialne Inspiracje Twórcze, a 205 to numer sali, w której odbywają się zajęcia. W niej młodzież uczy się fotografować, a uczy się nie od byle kogo, bo od Marcina Świniarskiego, nauczyciela przedmiotów zawodowych i jednocześnie członka Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego i Sieradzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Wiedzę na temat fotografii Marcin Świniarski przekazuje któremuś już z kolei rocznikowi uczniów Zamkowej. Było ich tylu, że bez przesady można mówić o fotograficznym „zagłębiu” szkoły.
Efektem zajęć koła MIT_205 są właśnie zdjęcia Natalii Przybyłek, Małgorzaty Szymali i Natalii Wawrzyniak, wyeksponowane na szkolnym korytarzu. Prace zostały wyselekcjonowane z wielu innych, wykonanych przez uczniów Zamkowej. – Jest to nasza najlepsza technicznie twórczość. Prace są dojrzałe, o przemyślanej kompozycji – mówi Marcin Świniarski.
Zdjęcia można oglądać jeszcze przez około miesiąc. Kto nie zdąży zobaczyć tej wystawy, już może się przygotować na następną, bo z pewnością i kolejne prace uzdolnionej młodzieży z ul. Zamkowej znajdą się na szkolnej wystawie.
http://powiat-sieradz.pl/index.php/oswiata/376-prace-zaglebia-fotograficznego-w-PZS-nr-2

Wycieczka Filmoteki Narodowej w Łodzi

Uczniowie PZS nr 2 w Filmotece Narodowej
Grupa 11 uczniów II klasy technikum w zawodzie technik organizacji reklamy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Sieradzu zwiedziła łódzki oddział Filmoteki Narodowej w Łodzi. Była to wycieczka przedmiotowa, zorganizowana w ramach zajęć szkolnych. Uczniowie z ul. Zamkowej pojechali do FN pod opieką nauczyciela Marcina Świniarskiego. Przewodnikiem po kompleksie Filmoteki był szef oddziału Tadeusz Wijata.
Jednym z elementów wizyty w FN był spacer po Toya Studio przy ul. Łąkowej 29. – Uczniowie obejrzeli studio dźwiękowe, zwiedzili wytwórnię Opus Film, czyli miejsce, w którym montowany był m.in. film „Ida” oraz zobaczyli, jak wygląda proces montowania dźwięku do filmu – mówi Marcin Świniarski. Dla części uczniów nie była to ostatnia wizyta w Filmotece. Część z nich wiosną tego roku odbędzie tam miesięczne praktyki zawodowe.
http://powiat-sieradz.pl/index.php/oswiata/365-uczniowie-PZS-nr-2-w-filmotece-narodowej

Konkurs - Sprzedawca Roku

W dniu 23 stycznia 2015 kolejny raz w naszej szkole odbył się konkurs Sprzedawca Roku 2015. Już od kilku lat do konkursu zapraszamy uczniów ze szkół w Błaszkach i Złoczewie. W tym roku wzięło udział 11 uczniów z III i II klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej kształcących się w zawodzie sprzedawca. Konkurs składał się z 5 konkurencji (test, obsługa metkownicy, działania promocyjne, wypełnianie dokumentacji sprzedażowej i doradztwo sprzedażowe). Jak zawsze mogliśmy liczyć na współpracę Ochotniczego Hufca Pracy w Sieradzu reprezentowanego w tym roku przez Panią Martę Chudecką. W jury zasiadały również Pani Sylwia Smorawska Gierczyńska i Pani Marlena Woźniak. Poziom konkursu był bardzo wyrównany, ale ostatecznie wybrani zostali następujący zwycięzcy:
I miejsce: Monika Bąk klasa III klasa ZSZ PZS nr 2 w Sieradzu
II miejsce: Przemysław Ratajczyk III klasa ZSZ PZS w Błaszkach
III miejsce: Patrycja Frasunek II klasa ZSZ PZS nr 2 w Sieradzu.
Wszyscy zwycięzcy otrzymali nagrody, a pozostali uczestnicy upominki. Gratulujemy.
Dziękujemy również uczniom klasy IIG, którzy przygotowali poczęstunek dla naszych gości: Patrycji Zdunek, Patrycji Wielowskiej, Aleksandrze Similak, Kindze Kędzi, Danielowi Wróblewskiemu i Beniaminowi Błaszczkowi.

Zbiórka pieniędzy

W dniach 12 – 13 grudnia 2014 r. członkowie Szkolnego Wolontariatu po raz kolejny w tym uczestniczyli w zbiórce zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego Oddział Sieradz. Uczniowie kwestowali w POLO przy ul. Łokietka. W akcji udział wzięli: Marta Gruszel z kl. 4G, Maja Grabarczyk z kl. 4H, Marta Klucha i Justyna Butwicka z kl. 3D, Klaudia Paś, Marta Wardęga, Iwona Krysińska i Kamila Lefik y kl. 3F, Anna Gruszczyńska, Oliwia Mańkowska z kl. 2H, Dominika Błażejak, Natalia Dziuba, Magdalena Motyl z kl. 2D, Daria Gołdyn, Aleksandra Fornalczyk z kl. 1G oraz Joanna Wójtowicz i Marta Pełka z kl. 1H.

Szlachetna paczka

Szkolny Wolontariat włączył się w tym roku w XIV edycję Szlachetnej Paczki. Dzięki zbiórce pieniędzy przeprowadzonej w naszej szkole, a przede wszystkim dzięki ofiarności nauczycieli, rodziców i uczniów, którzy przynieśli produkty żywnościowe, środki czystości, środki pielęgnacyjne dla niemowląt, udało nam się przygotować paczkę dla jednej z rodzin. Pieniądze otrzymaliśmy również od Towarzystwa Wspierania Inicjatyw „Zamkowa 15” – była to część dochodu z kiermaszu świątecznego. Akcję koordynowała Joanna Draganowska z kl. 4G. Dziękujemy wszystkim, którzy czynnie włączyli się w przygotowanie Szlachetnej Paczki- bez zaangażowania tak wielu osób, byłoby to niemożliwe. Dziękujemy klasie 3D, która przygotowała w całości jedną z paczek.

Wystawa zdjęć

16 grudnia 2014 r. w ramach działalności Towarzystwa Wspierania Inicjatyw „Zamkowa 15” została otwarta wystawa „Moje najpiękniejsze zdjęcia”. Swoje fotografie prezentują nauczyciele i uczniowie z naszej szkoły. Zdjęcia można oglądać w galerii TWI „Zamkowa 15” na I piętrze przy gabinecie pedagoga.

Konkurs na ciasto świąteczne

5 grudnia 2014 r. został rozstrzygnięty Konkurs na najsmaczniejsze i najładniejsze ciasto świąteczne zorganizowany przez Towarzystwo Wspierania Inicjatyw „Zamkowa 15”. Wzięło w nim udział 16 klas, które przygotowały bożonarodzeniowe wypieki.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Aleksandra Wlazły z kl. 2D za szczególnie świąteczną dekorację.
II miejsce – Zuzanna Sobańska z kl. 4D za czasochłonność wykonanych zdobień.
III miejsce – zespół uczniów z kl. 4G za okazałość wypieku i jego świąteczny charakter.
Wyróżnienie przyznano Karolinie Piechocie z kl. 1G za ciasto o szczególnych walorach smakowych.
Wszystkie ciasta sprzedawane były podczas kiermaszu świątecznego przez członków TWI i wolontariuszy z klas: 4G, 3F, 2H i 1H.
Pieniądze zarobione podczas kiermaszu zostały przeznaczone na nagrody dla zwycięzców, na wsparcie akcji Szlachetna Paczka oraz na cele statutowe Towarzystwa.

Akcja „Podziel się posiłkiem”

W piątek i sobotę – 29 i 30 listopada 2014 r. – członkowie Szkolnego Wolontariatu – Dominika Błażejak z kl. 2D, Joanna Draganowska, Magdalena Grzybek, Marta Gruszel, Monika Marciniak i Michał Paś z kl. 4G oraz Joanna Wójtowicz i Marta Pełka z kl. 1H - po raz kolejny wzięli udział w akcji „Podziel się posiłkiem” koordynowanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Inicjatyw Obywatelskich „Pro Futuro”.
„Pro Futuro” przekazało nam część zebranej żywności na paczki dla uczniów naszej szkoły.

Zbiórka makulatury

W dniach 24 października - 5 grudnia 2014 r. Szkolny Wolontariat wspólnie z Samorządem Uczniowskim przeprowadził zbiórkę monet groszowych w ramach ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. W akcji wzięło udział 14 klas. Zebraliśmy 94,93zł. Wygrała klasa 4G – 26,05zł.
Zbiórkę koordynowały: Anna Tomczyk, Natalia Świniarska i Daria Lipa z kl. 4G.

Sprzedaż cegiełek

W dniach 15- 16 oraz 21 października 2014 r. Szkolny Wolontariat przeprowadził akcję polegającą na sprzedaży znaczków – cegiełek Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy w Sieradzu. Dzięki ofiarności nauczycieli i uczniów udało nam się zebrać 301 zł. Cała kwota została odebrana przez p. Annę Fabrowską, przedstawicielkę TPD. Pieniądze zostaną przekazane na rehabilitację 5-letniego Mateusza chorego na dziecięce porażenie mózgowe. Akcję koordynowały Daria Lipa i Anna Tomczyk z klasy 4G.

Akcja Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia

Szkolny Wolontariat włączył się w akcję Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia organizowaną przez Fundację „Mam marzenie”. Zbieraliśmy pluszowe maskotki, które 25 listopada 2014 r. zostały przekazane przez wolontariuszy Fundacji dzieciom z oddziałów onkologicznych w całej Polsce. Akcję koordynowały w naszej szkole Magda Grzybek i Adrianna Wieloch z kl. 4G

Kiermasz

13 listopada 2014 r. uczniowie klasy 4G, członkowie TWI „Zamkowa 15”, zorganizowali kiermasz, podczas którego sprzedawane były rogale świętomarcińskie przygotowane przez nich w środę 12 listopada. Cały dochód z kiermaszu został przekazany na cele statutowe Towarzystwa.

Wieczór Poetycki

21 listopada 2014 roku o godzinie 16.00 w naszej szkole odbył się autorski Wieczór Poetycki uczennicy klasy IV H – Mai Grabarczyk. W spotkaniu, oprócz licznie przybyłej rodziny, uczestniczyła p. dyr. Anna Pietrzak, nauczyciele, przyjaciele młodej poetki i jej znajomi. Maja, redaktor naczelna szkolnej gazetki „Dyskurs”, czytała swoje wiersze podzielone na bloki tematyczne. Magiczną i twórczą atmosferę dopełniała muzyka wybrana przez poetkę, blask licznych świec, kwiaty, stara maszyna do pisania. Podczas gdy uczestnicy spotkania raczyli się na koniec słodką niespodzianką – tortem, Maja obdarowywała ich ostatnimi wierszami (losowanymi przez każdego z gości), opatrując je pisanymi „na gorąco” dedykacjami. Młodej poetce życzymy dalszych sukcesów!

Wizyta przedszkolaków

W dniu 19 listopada 2014 r. naszą szkołę odwiedziła grupa przedszkolaków wraz z nauczycielami z Przedszkola nr 6 im. Jasia i Małgosi w Sieradzu. Klasa IV G pod opieką prof. Anny Szczepańskiej i prof. Anny Grodeckiej przygotowali dla nich zajęcia związane z zdrowym odżywianiem. Każde z dzieci mogło samodzielnie wykonać dla siebie kanapkę oraz pomóc w przygotowaniu soku. Uczniowie naszej szkoły przygotowali dla nich także babeczki z kolorowymi musami, gofry z cukinią i sosem czosnkowym, ciasto marchewkowe i sok marchwiowo-jabłkowy. Następnie dzieci mogły spróbować swoich sił w nakrywaniu stołu i składaniu serwetek.

Halloween

W dniach 30.10 i 31.10.2014 roku w Centrum Edukacji Zawodowej w Sieradzu odbyło się Halloween. Uczennice klas III H i IV H na zajęciach praktycznych prowadzonych przez Panią prof. Monikę Plewińską i Panią prof. Magdalenę Maciejewską przygotowały stylizację zarówno na główkach treningowych jak i na sobie. Wszystkie charakteryzacje były wyjątkowe i starannie przygotowane. Szczególne zainteresowanie wzbudzały uczennice klasy IV H, które stylizowały się nawzajem.
Efekt można podziwiać na zdjęciach - (zakładka "Wydarzenia").

V Konferencja Kosmiczna

W dniach 8 - 9 października 2014 w Sieradzu odbyła się V Konferencja Kosmiczna w której uczestniczyli uczniowie z klasy 2L i 3L z naszej szkoły pod opieką p. prof. A. Dutkiewicz.
Podczas konferencji uczestnicy wysłuchali ciekawych wykładów dotyczących osiągnięć sieradzanina Ary Szternfelda. Otwarto także wystawę zatytułowaną "Z Sieradza do gwiazd. Od idei szternfeldowskich do osiągnięć współczesnej kosmonautyki", na której uczniowie mieli okazję zobaczyć mnóstwo eksponatów związanych z kosmosem oraz obejrzeć pamiątki między innymi Mirosława Hermaszewskiego - Polaka, który był w kosmosie. Największym powodzeniem cieszyła się stojąca na dziedzińcu przy budynku Muzeum oryginalna kapsuła kosmiczna, w której Mirosław Hermaszewski i Klimuk wylądowali na stepach Kazachstanu. O kapsule wiele ciekawych rzeczy opowiedział prof. Z. Kłos z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Szczególnym zainteresowaniem uczestników cieszył się premierowy pokaz pierwszego filmu biograficznego o Arym Szternfeldzie pt.„Ary Szternfeld – nawigator kosmicznych tras”. Drugi dzień konferencji poświęcony był już stricte zagadnieniom kosmicznym. Mówiono o pulsacjach gwiazd, przyszłości technologii podczerwieni w kosmosie i polskich sztucznych satelitach oraz zaprezentowano marsjański łazik.
Przez cały czas trwania tegorocznej konferencji, obecna była rodzina Arego Szternfelda, która wspominała sieradzkiego pioniera kosmonautyki – ojca i dziadka.
Imprezy związane z kosmonautyką organizowane są cyklicznie w pierwszym tygodniu października w tzw. Kosmiczny Tydzień, bo tego miesiąca wyniesiono na orbitę pierwszego sztucznego satelitę. W przyszłym roku pójdziemy więc znowu.

Rozgrywki sportowe

21 października 2014 r. rozegrane zostały powiatowe rozgrywki w piłce nożnej dziewcząt. W zawodach tych pod opieką pana Roberta Trojszczaka drużyna z naszej szkoły zajęła II miejsce.
Sład drużyny:
Katarzyna Szydłowska 1D, Dominika Zuska 1G, Sylwia Ziętek 1G, Agnieszka Lisek 1H, Aleksandra Skowron 1H, Aleksandra Krajewska 2G, Angelika Hałubiec 2H, Paulina Ignasiak 3a, Justyna Szczepańska 3D, Iga Cichomska 3D, Marlena Giesz 3D, Natalia Adamczewska 3D, Martyna Mikołajczyk 3D i Adrianna Ubych 4G.

Apel z okazji DEN

13 października 2014 r o godzinie 8:10 na sali gimnastycznej odbędzie się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej . W apelu uczestniczą 10-osobowe delegacje z poszczególnych klas. Uczniowie zabierają krzesła z sal w których mają pierwszą godzinę lekcyjną.
Zajęcia dla pozostałych uczniów rozpoczynają się o godz. 9:00 zgodnie z obowiązującym planem zajęć:
1. 9:00
2. 9:35
3. 10:10
4. 10:45
5. 11:20
6. 12:00
7. 12:35
8. 13:10
9. 13:45
10. 14:20
11. 14:55
12. 15:30
13. 16:05

VII Międzynarodowe Targi Żywności

W dniach 3-5 października 2014 w Łodzi odbyły się VII Międzynarodowe Targi Żywności Ekologicznej i Regionalnej NATURA FOOD 2014. W tym roku 3.10.2014 w targach wzięli udział uczniowie 4 klas gastronomicznych z naszej szkoły. Klasa 4G i 1G pod opieką Pani dyrektor Magdaleny Marciniak i Pani Anny Grodeckiej. Klasa 2G i 3G pod opieką Pani Jadwigi Podsiadłej, Pani Iwony Koniecznej i Pani Marleny Woźniak.
Program targów był w tym roku bardzo ciekawy. Wśród atrakcji były warsztaty i pokazy kulinarne, prowadzone przez wybitnych kucharzy i miłośników gotowania np. Pana Grzegorza Łapanowskiego oraz Pana Grzegorza Cieleckiego. Dla miłośników dobrej kuchni Atelier Smaku przygotowało prezentację dotyczącą bezglutenowej kuchni wegańskiej pt. „Gryczane bliny z hummusem, majonezem z kalafiora i wegańskim kawiorem”. Z kolei na smakoszy czarnego, orzeźwiającego napoju czekała Strefa Miłośników Kawy, a w niej prezentacje sztuki parzenia i domowych sposobów przygotowywania napoju, ozdabiania mlekiem oraz nt. uprawy tej rośliny. Jednocześnie z targami NATURA FOOD odbyły się III Targi Ekologicznego Stylu Życia beECO, organizowane z myślą o producentach ekologicznych środków czystości do mycia, prania i sprzątania, kosmetyków naturalnych i ubrań dla dzieci z wysokiej jakości bawełny. Podczas targów odbył się również konkurs dla uczniów szkół gastronomicznych i nasi uczniowie wyrazili chęć uczestnictwa w tym konkursie w przyszłym roku. Klasy 2G i 3G obejrzały jeszcze seans filmowy w Cinema City w Manufakturze. Był to film „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy.

Konkurs o patronie szkoły

6 października 2014 roku odbył się konkurs dla klas pierwszych – „Maria Dąbrowska – patronka naszej szkoły”. W 125. rocznicę urodzin patronki 3-osobowe zespoły z każdej klasy wzięły udział w teście sprawdzającym wiedzę na temat jej życia i twórczości, przygotowanym przez p. prof. K. Pilc – Vinci i p. prof. I. Bednarek.
Wyniki konkursu:
I miejsce – klasa 1G
II miejsce – klasa 1a
III miejsce – klasa 1L

Klasa 1G w nagrodę wyjedzie na wycieczkę do Russowa, miejsca urodzenia Marii Dąbrowskiej.

Zbiórka żywności

3 i 4 października 2014 roku wolontariusze po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskiej zbiórce żywności „Podziel się posiłkiem” koordynowanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Inicjatyw Obywatelskich „Pro Futuro” W akcji uczestniczyli: Iwona Krysińska, Klaudia Paś, Marta Wardęga z kl. 3F, Justyna Butwicka z kl. 3D, Anna Gruszczyńska i Karolina Zarębska z kl. 2H oraz Joanna Draganowska, Marta Gruszel, Weronika Woźniak, Magdalena Parzybót i Magdalena Grzybek z kl. 4G.

Wycieczka do Łodzi

29 września 2014 roku 13 członków Szkolnego Wolontariatu wyjechało na wycieczkę do Łodzi. Wyjazd był nagrodą za aktywną działalność w wolontariacie i TWI „Zamkowa 15”. Uczestnicy byli w kinie na filmie „Miasto 44”, a później pod opieką p. prof. J. Zemły i p. prof. Z. Grzesiak zwiedzali tereny dawnej fabryki Poznańskiego, czyli dzisiejszą Manufakturę.

Zbiórka pieniędzy

26 września 2014 roku 9 wolontariuszy wzięło udział w zbiórce pieniężnej organizowanej przez Oddział Sieradzki Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego. W akcji uczestniczyli: Joanna Draganowska, Michał Paś z kl. 4G, Justyna Butwicka i Marta Klucha z kl. 3D, Iwona Krysińska, Klaudia Paś i Marta Wardęga z kl. 3F oraz Dominika Błażejak z kl. 2D i Anna Gruszczyńska z kl. 2H. Wolontariusze kwestowali w Polo przy ul. Piłsudskiego.

Rajd „Sieradzkiego Szwendaczka”

20 września 2014 roku odbyła się już XII edycja Rajdu „Sieradzkiego Szwendaczka” Szlakiem walk nad Wartą 1939 r.
Organizatorami imprezy było m.in. Koło PTTK „Sieradzki Szwendaczek’’ przy Komendzie Powiatowej Policji, Zarząd Oddziału PTTK w Sieradzu, Starostwo Powiatowe i Prezydent Miasta Sieradza, Urząd Miasta i Gminy Warta oraz 15. Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia.
Głównym celem rajdu było uczczenie pamięci żołnierzy poległych w walkach nad Wartą we wrześniu 1939 r. Uczestnicy rajdu mieli także poznać walory turystyczno-krajoznawcze okolic Sieradza oraz doskonalić umiejętności uprawiania turystyki pieszej i rowerowej.
PZS nr 2 reprezentowała Małgorzata Szymala z klasy III F oraz Mariusz Kaczmarek i Igor Zagłoba z klasy III L. Uczniowie byli pod opieką p. prof. Janusza Ziarnika i p. prof. Jacka Gruszki.
Impreza rozpoczęła się o godz. 9.00 na Placu Wojewódzkim w Sieradzu. Tutaj odbyła się odprawa kierowników drużyn pieszych i rowerowych. „Piechurzy” wsiedli do autokarów, którymi zostali przewiezieni do Warty. Tam dołączyli uczestnicy z Warty i Goszczanowa.
Nasza drużyna wybrała trasę rowerową. Po odprawie ruszyliśmy z Placu Wojewódzkiego do pomnika upamiętniającego boje żołnierzy Armii Łódź walczących we wrześniu 1939 z Niemcami, który stoi na wale obok rzeki Warty. Tam delegacja złożyła kwiaty i zapaliła znicz. Następnie, jadąc wzdłuż wału dotarliśmy do mostu kolejowego, gdzie nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie z Gimnazjum nr 1 w Sieradzu, pan Andrzej Putyński opowiedział o epizodzie walk wrześniowych związanym z operowaniem w tym rejonie pociągu pancernego Piłsudczyk, który wspomagał ogniem artylerii i ckm szturm Polaków na pozycje Niemców pod Mnichowem.
I właśnie szlakiem nacierających polskich żołnierzy dotarliśmy do Mnichowa. Jadąc wzdłuż wału mogliśmy oglądać schrony wybudowane przez polskich żołnierzy w 1939 roku. Kolejnymi punktami rajdu były miejscowości Sucha i Grądy. W Kamionaczu delegacja uczestników złożyła kwiaty i zapaliła znicz na zbiorowej mogile żołnierzy 31 Pułku Strzelców Kaniowskich, którzy stracili życie od 4 do 6 września 1939 roku. Następnie polnymi drogami i lasem dojechaliśmy do niezweryfikowanego przez Kościół katolicki miejsca objawień w Rudzie, a następnie do Ośrodka Wypoczynkowego MOSiR Sieradz-Męka. Tu zostaliśmy poczęstowani grochówką i wzięliśmy udział w rajdowych konkursach, i tu został oficjalnie zakończony rajd.
Dla naszej drużyny impreza zakończyła się około 16.30, gdy znaleźliśmy się znów na Placu Wojewódzkim w Sieradzu.
Od kilku lat tradycją rajdu jest umieszczanie na znaczku wzorów oryginalnych odznak jednostek wojskowych biorących udział w walkach wrześniowych w naszym regionie. Tym razem otrzymaliśmy odznakę pamiątkową 4. Batalionu Pancernego w Brześciu. W tym roku dopisała nam pogoda. Jeszcze w nocy padał deszcz, ale już od rana, po wyjeździe na trasę rajdu zaczęło świecić słońce, które towarzyszyło drużynie PZS nr 2 do samego końca rowerowej wyprawy.

Krwiodastwo

Wielkim sukcesem rozpoczął się nowy rok szkolny z honorowym krwiodawstwem. W pierwszej tegorocznej akcji, która odbyła się 23 września, uczestniczyło aż 30 osób, byli to uczniowie klas IVG, IVF, IVD, IVH, IIIL, IIID, IIIF, IIIG oraz IIIa. Bardzo dziękujemy za tak duże zaangażowanie i zapraszamy do udziału w kolejnych akcjach organizowanych w naszej szkole.

Wywiadówka

25.09.2014 r. o gdzinie 15:45 i 17:15 - spotkanie z rodzicami (I wywiadówka w nowym roku szkolnym 2014/15).

Wycieczka do Straży Pozarnej

W dniu 23 września 2014 kolejny raz odwiedziliśmy Państwową Straż Pożarną w Sieradzu.
W wycieczce przedmiotowej wzięła udział klasa 1G technikum żywienia i usług gastronomicznych pod opieką pani Marleny Woźniak. O godzinie 9.00 zaczęliśmy zwiedzanie PSP. Na początek zwiedziliśmy miejsce dowodzenia jednostką i garaż z samochodami strażackimi. Pan przewodnik interesująco opowiadał o każdym samochodzie i jego wyposażeniu. Następnie udaliśmy się do budynku ćwiczeń, gdzie mogliśmy zobaczyć, a nawet spróbować swoich sił. Każdy mógł pokonać trudności na placu ćwiczeń w ciemnym i zadymionym pomieszczeniu (dla nas to była zabawa dla strażaków ciężkie ćwiczenia). Kolejny etap zwiedzania to symulator pożarów. Tam pokazano uczniom jak pali się budynek po dopływie powietrza, pożar kuchni i jak należy otwierać drzwi podczas pożaru. Zwiedziliśmy jeszcze miejsca gdzie strażacy odpoczywają po ciężkiej pracy. Dziękujemy Panu Jarosławowi Wasylikowi za oprowadzenie nas po jednostce. Za rok pójdziemy znowu.

„Zbieraj makulaturę, ratuj konie”

Członkowie Szkolnego Wolontariatu, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 11. edycji akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” zorganizowanej przez Klub Gaja. Jury konkursu postanowiło nagrodzić nasze działania Dyplomem- Wyróżnieniem. Zebraliśmy w ciągu 3 miesięcy 1405 kg makulatury i przekazaliśmy konto organizatora 385,60zł. W akcji wzięło udział 126 placówek, dlatego cieszymy się, że dostrzeżono nasze działania. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu i zachęcamy do udziału w 12.edycji akcji.

Wycieczka do Uniejowa

6 września 2014 roku 15 członków i sympatyków Towarzystwa Wspierania Inicjatyw „Zamkowa 15” wzięło udział w wycieczce do Uniejowa. Uczestnicy wyjazdu, zorganizowanego przez Zarząd Towarzystwa, odpoczywali w obiekcie Termy Uniejów, a następnie udali się do pobliskiej Zagrody Młynarskiej na wspólny posiłek w karczmie. Tam zwiedzili zespół muzealno – noclegowy: oglądali zabytkowe obiekty zgromadzone w Zagrodzie – dwór, wiatrak, chałupę ze Skotnik, stajnie, ekspozycję dawnych narzędzi stolarskich i ciesielskich. Po obiedzie wspólnie odpoczywali w ogrodzie przy karczmie. Uczestnicy wycieczki wzięli też udział w odbywającym się w tym dniu w Uniejowie Jarmarku Regionalnym.

Rozpoczęcie roku szkolnego

8:15, 01.09.2014 r. - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015