W dniu 08 marca 2023 r. uczniowie 1e, 1d-uczestnicy HP 5-16 pod opieką p. Joanny Tomaszewskiej i p. Jolanty Pietrzak wybrali się na wycieczkę do Łodzi. Naszą integrację rozpoczęliśmy od obejrzenia seansu filmowego w kinie Cinema w Manufakturze. To jedno  z centrów życia społecznego mieszkańców, właśnie tutaj znajduje się najdłuższa w Europie fontanna, dominują stare, pofabryczne budynki z czerwonej cegły, połączenie historii z nowoczesnością, nową jakością. Obok historycznych, ceglanych elewacji można tu zobaczyć nowoczesną, przeszkloną fasadę wejściową centrum handlowego Manufaktura, które posiada nie tylko najnowsze rozwiązania konstrukcyjno–projektowo–architektoniczne, ale również najnowsze technologie związane m. in. z dostawami energii elektrycznej do urządzeń chłodniczych, oświetleniowych i systemów kontroli.

Następnie udaliśmy się do parku im. ks. bpa Michała Klepacza, w którym piękną zieleń tworzy około 230 drzew, 24 z nich zostały wpisane na listę pomników przyrody. Do najokazalszych należy dąb szypułkowy “Fabrykant” charakteryzujący się potężnymi konarami. Obwód pnia: 4,52 m, a rozpiętość korony sięga ponad 30 m .Przyciąga do siebie tłumy ludzi, chcących oglądać jego majestat zatopiony w morzu błękitno-fioletowych kwiatów śnieżników i cebulic.

Łódzkie drzewo Fabrykant zostało drzewem roku 2022 i wzięło udział w Konkursie Europejskie Drzewo Roku organizowanym już po raz trzynasty przez czeską Fundację Partnerstwo dla Środowiska. Jego celem jest zwrócenie uwagi na konieczność ochrony drzew nie tylko ze względu na ich znaczenie dla środowiska, lecz także dla historii danego regionu i kraju.

Zachwyceni filmem, urokami architektury Łodzi, roześmiani, we wspaniałych nastrojach wróciliśmy do domów.