W ramach konkursu „Nasze Ekologiczne Pracownie” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi zrealizowano w naszej szkole zadanie pn. „Utworzenie ekopracowni w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 im. Marii Dąbrowskiej w Sieradzu”.

Łączny koszt inwestycji to prawie 63,3 tys. zł, w tym kwota dofinansowania z WFOŚiGW w Łodzi wyniosła 60 tys. zł.

W celu przygotowania pracowni ekologicznej wykonano remont sali 201.

W ramach projektu zrealizowano działania:

  • Zamontowano zestaw szaf i gablot ekspozycyjnych do przechowywania pomocy dydaktycznych.
  • Wstawiono jednoosobowe stoliki i ergonomiczne krzesła, co wpłynie na polepszenie warunków nauczania oraz funkcjonalność i unowocześnienie wyglądu sali lekcyjnej. Ustawienie stolików umożliwia nauczycielowi prowadzenie zajęć w sposób aktywny: praca w grupach, stoliki eksperckie, kula itp.
  • Zakupiono kosze na odpady, dzięki czemu od września 2024 roku można będzie utworzyć kącik do nauki segregacji śmieci. W wykonanie kącika zostaną zaangażowani uczniowie.
  • Zakupiono pomoce dydaktyczne, które będą miały zastosowanie głównie na lekcjach biologii i zajęciach z edukacji ekologicznej (zajęcia koła zainteresowań), a także na innych zajęciach przyrodniczych, np. na chemii, czy fizyce, gdzie szczególnie przydatny będzie mikroskop nauczycielski z kamerą.
  • Zakupiono sprzęt audiowizualny i komputerowy, który będzie niezbędny do szybkiego i efektywnego przekazu wiedzy z zakresu przedmiotów przyrodniczych, szczególnie pod kątem treści ekologicznych.
  • Zorganizowano kącik zieleni urządzony jako ogródek klasowy.
  • Na jednej ze ścian pracowni położono fototapetę przedstawiającą świat roślin.

 

W oparciu o utworzony punkt dydaktyczny planowana jest realizacja zajęć w ramach edukacji przyrodniczej i propagujące zachowania proekologiczne, zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, zajęcia przygotowujące do konkursów ekologicznych oraz egzaminu maturalnego z biologii. Będą również organizowane akcje i imprezy szkolne o charakterze przyrodniczo-ekologicznym, a także spotkania tematyczne. Zajęcia w pracowni będzie można prowadzić metodami aktywizującymi, poglądowymi oraz eksperymentu zarówno w technikum, jak i branżowej szkole I stopnia. Będzie możliwe wzbogacenie treści z zakresu rozszerzonego realizowane w liceum o ciekawe materiały z wykorzystaniem sprzętu multimedialnego.